Allerum lanserar lagom.

Allerum lanserar nu lagomlagrade ostar, ”efterlängtade av de som vill att ost ska smaka mycket – utan att bli för stark och kraftfull”, säger den långt ifrån lagom Carl Jan Granqvist, (aka Calle-Janne). De så med Allerum förknippade långlagrade ostarna får alltså halvmesiga kompisar? Nja, nu ska vi inte slå an en sträng i moll alldeles för hastigt.

Allerum har, med all rätt, gott renommé när det kommer till smakrika, och för den delen långlagrade, ostar. Men det här gänget kortlagrade ostar (6 månader) har också karaktär och är rika på smak, om än något mildare och mer ”balanserade”, som de själva säger. Och så är det ju; ibland är man helt enkelt sugen på en långlagrad Svecia som sticker lite, och ibland vill man ha en god ost med mindre sting.

Så kortfattat kan man säga att det här är ostar för dem som föredrar mindre styrka utan att göra avkall på smaken. Fint initiativ av Allerum.

Skärmavbild 2015-06-08 kl. 16.58.28 När lagom är bäst.

2 tankar på “Allerum lanserar lagom.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s